صفحه نخست
پیوندهای روزانه

جمعه 26 مرداد 1397 ساعت 5:32 ب.ظ

ريشه بيشتر انحرافات ديني و اخلاقي نسل جوان را در لابلاي افكار و عقايد آنان بايد جستجو كرد . فكر اين نسل از نظر مذهبي آن چنان كه بايد راهنمايي نشده است و از اين نظر فوق‌العاده نيازمند هستند و اين راهنمايي بايد با زبان و منطق همراه باشد .

چرا كه هر كسي احساس مي‌كند اين نسل آنقدر ها هم لجوج نيست و آمادگي زيادي براي دريافت حقايق دارد و هدف از انتخاب اين عنوان «‌ريشه‌هاي بدحجابي زنان » اين است كه احساس شد ، گذشته از انحرافات عملي فراواني كه در زمينه حجاب بوجود آمده اين مسئله و ساير مسائل مربوط به زن ، وسيله‌اي شده در دست يك عده افراد ناپاك و مزدورصفت كه از اين طريق عليه دين مقدس اسلام جار و جنجال تبليغاتي راه‌ بيندازند .

بديهي است كه با شرايط موجود اين جوان از جنبة‌ مذهبي به قدر كافي راهنمايي نشده و اين تبليغات آثار شوم بر روحية جوانان مي‌گذارد . با بررسي اين طرح اميد است تأثير فراواني بر روي عقايد و افكار جوانان بگذارد و حتي بعضي از بانوان به اصطلاح متجدد عملاً در وضع خود تجديد نظر نمايند .

بدون شك پديده « برهنگي » بيماري عصر ماست و دير يا زود اين پديده بعنوان يك بيماري شناخته خواهد شد . فرضاً ما كوركورانه از غرب تقليد كنيم بايد ببينيم كه كار برهنگي در غرب به كجا رسيده و فرياد چه كساني را بلند كرده است ، بعداً تقليد از غرب را ادامه بدهيم .

نامه چارلي چاپلين يكي از هنرپيشگان معروف جهان به دخترش پس از اينكه به دخترش اجازه مي‌دهد فقط به خاطر هنر مي‌توان لخت و عريان به روي صحنه رفت و تاكيد مي‌كند اين لختي فقط روي صحنه و براي ضرورت هنر مي‌باشد  . مي‌نويسد : برهنگي بيماري برهنگي عصر ماست ، اما به گمان من تن عريان تو بايد از آن كسي باشد كه روح عريانش را دوست داري ، بد نيست بداني كه دوران پوشيدگي تو را ده سال پير نمي‌كند . بهر حال اميدوارم تو آخرين كسي باشي كه از تبعة غريزه لختي بشوي »

لزوم پوشيدگي زن در برابر مرد بيگانه يكي از مسايل مهم اسلامي است و در قرآن كريم در سوره نور به آن اشاره شده و از مفاد آيات چنان فهميده مي‌شود كه « هر مسلمان ، چه مرد و زن ، بايد از چشم‌چراني ، نظربازي اجتناب كند و مرد و زن بايد پاكدامن باشند و زنان بايد پوشش خود را بر ديگران آشكار نكنند و درصدد تحريك و جلب توجه مردان نباشند » .

پوشيدن زن خود را از مرد بيگانه و رعايت لزوم حريم ميان مردان و زنان اجنبي و عدم جواز خلوت ميان مرد و زن بيگانه بيان شده است .

با توجه به اينكه مردم كمتر به اين موضوعات اهميت مي‌دهند ولي با معضلاتي كه در جامعه با آن روبرو هستيم بايد به دنبال كشف علت باشيم كه چرا اينگونه مفاسد رخ مي‌دهد و با بررسي و تحقيق مي‌فهميم كه علتهاي گوناگون در كار است كه «‌ بدحجابي و بي‌حجابي » روحيه افراد تأثير منفي و مخرب مي‌گذارد .

با توجه به موانعي كه در ادامه راه بود گاهي دچار ترديد مي‌شدم اما دريافتم كه بخاطر تازگي موضوع ارزش تحقيق در اين باره چند برابر است . چرا كه به عوامل و ريشه‌هاي معضلات آگاهي مي‌يابم و حداقل توان خويش را در رفع اين    معضلات مي‌آزمايم .

اين طرح در 3 بخش ارائه مي‌شود كه بخش اول در مورد حجاب بعنوان يك پوشش براي فرد مي‌باشد تا جلو هر گونه فساد گرفته شود ،‌مي‌باشد . اين حجاب و پوشش ، از ابتداي اسلام بوده و براي سلامتي و حفظ خانواده ، بهداشت رواني در جامعه و پيشرفت علمي در ترقيات فكري و حفظ حريم زن و مرد و پيشرفت كارهاي اقتصادي مي‌باشد « چرا حجاب بعنوان يك پوشش است و از نظر اسلام تا چه حدي شخص بايد رعايت حجاب نمايد » .

جايگاه زن در جامعه كجاست و حجاب چقدر جلونظر بازي را مي گيرد و حجاب چرا براي زن بعنوان يك الگو مي باشد.

بخش دوم در مورد بي‌حجابي كه نداشتن روسري و چادر و امثال آن است .

اين بي‌حجابي در ايران از زمان رضاخان شروع شد ، بي‌حجابي كه باعث بي‌بند و باري و فساد و طلاق و ترويج و فرهنگ برهنگي شد .

راه‌هاي مبارزه با عوامل بي‌حجابي و بدحجابي

تقويت ايمان و اعتقاد و احياء ارزشهاي اسلامي و شناسايي الگوهاي والا و ... مي‌باشد و پيامدهاي بي‌حجابي كه از نظر عقيدتي ، فرهنگي ، اجتماعي ، اقتصادي مورد تحقيق قرار گرفت .

بخش سوم در مورد بد‌حجابي كه به پوشش غير صحيح از چادر گفته مي‌شود كه باعث شده محيط زندگي اجتماعي را آنقدر ناامن سازد كه به دختران ما تجاوز و زنان ما را اغفال مي‌كنند با بررسي منشاء حركتهاي بدحجابي كه اثرپذيري از تبليغات كشورهاي غربي و گرايش به اشراف نمايي با انواع بدحجابيها و برخي عقده‌اي مي‌باشند و بدحجابي را براي گشودن عقده‌هايشان انتخاب كرده‌اند برخي بر اساس رفتارهاي خانواده واطرافيان ، رفت و آمدها ، تبليغات سوء . گرفتار بدحجابي شده اند و ريشة اصلي بدحجابي عبارتند از مدگرايي ، غريزه جنسي ، هوسراني ، تقليد ، كمبود شخصيت غرب زدگي ، خودنمايي ، آزادي زن در روابط و ... و علتهاي ديگري نيز هست كه باعث بدحجابي شده است از قبيل: 1-عدم هماهنگي بين ارگانهاي تبليغي ، تشكيل احزاب و گروهكهاي منافقين  و ... و اينكه اشخاص چه انگيزه‌اي از استفاده ناصحيح از حجاب دارند و آفتهايي كه اين معضل را بر روي فرد و جامعه داشته و راه‌هاي مبارزه با عوامل و ريشه‌هاي بدحجابي بيان شده و نتيجه و تأثيري كه بر روي افراد گذاشته مورد تحقيق قرار گرفت .


 

 

 

 

 

 

بخش اول : حجاب

 

 

 

فصل اول : تعريف حجاب ،‌تاريخچه حجاب ، حجاب چرا

فصل دوم : عوامل حجاب

فصل سوم : منافع حجاب

فصل چهارم : سوالاتي در مورد حدود پوشش حجاب


 

 

 

 

فصل اول :

 

 

1.تعريف حجاب

2.تاريخچه حجاب

3.حجاب چرا


1-تعريف حجاب

حجاب از نظر لغوي به معناي پوشش ، پرده ، حاجب ، روپوش ، چادر و روبند[1] .

و آن پوششي حجاب ناميده مي شود كه از طريق پشت پرده واقع شدن صورت مي‌گيرد و معناي ديگر : آن چه كه با آن چيزي بپوشانند و چيزي كه مانع بين دو چيز ديگر باشد و در اصطلاح اسلامي ، نوعي از پوشش است كه در محيطي كه نامحرم وجود دارد بدن را بپوشاند به جز بعضي از قسمتها .

2-تاريخچه حجاب

تاريخ تاريك است نمي توان در حقيقت مبداء و آغازي براي حجاب زن آن چنان كه امروزه تصور مي‌شود بدست آورد . زيرا همه ملل زنان خود را از حفظ طغيان شهوات مردان ديگر به صورتي پوشانده‌اند و تاريخ زن در جهان و مظهران در ملل كه تمايل كيفيت پوشش زن در قديم‌الايام است . تمام پدران زنان خود را از ديد نامحرمان محجوب داشته‌اند تا موجب تهييج و تحريك شهوت نشود و اين از غيرت و عصمت فطري مرد است . برخي ديگر هم مسئله حجاب را بر اساس فلسفة اقتصاد و مسايل اجتماعي و كسب و كار وجدانيات و نفسانيات نام برده‌اند باز هم خالي از قضاوت دربارة شهوت‌انگيز بودن بي‌حجابي نبوده است[2] .

حجاب چرا

1-حجاب باعث بقاء و سلامت حيات خانواده مي‌باشد .

زناني كه خواهان حفظ عصمت خويش مي‌باشند و از حريم حجاب بعنوان دژ امنيت زن پاسداري مي‌كنند ، لازم و واجب است كه بيش از همه طبقات اجتماعي با كساني كه با يكي از مقدس‌ترين ارزشهاي اجتماعي زنان مبارزه مي‌كنند و آرامش رواني و عرضي آنها را در جامعه به مخاطره مي‌اندازند ، مقابلة جدي و گسترده نمايند و به ديگر زنان بدحجاب كه بدون توجه به حساسيت شديد روحي مردان نسبت به اندام زن ، از حجاب شرعي خود استفاده مناسب نمي‌كنند و با مردم كوچه و بازار برخوردي عادي و صميمانه مي‌نمايند ، بفهمانند كه رعايت دقيق حجاب به مصلحت خود آنها و تك‌تك افراد جامعه است و مهم‌ترين عاملي است كه مي تواند سلامت زن را در جامعه و خانواده تامين نمايد و راه نفوذ نظرهاي پليد و مسموم بيگانگان را به حريم عفت آنان ببندد .

به شرط آنكه زنان محجوبه و صالحه خود نيز عملاً الگوي ديگران باشند و حجاب ظاهري خود را با عفت باطني همراه سازند زيرا همانطوريكه حجاب كامل ظاهري ، امنيت خارجي زن و سلامت رواني مردان جامعه را تأمين مي كند ، عفت باطن نيز تضمين كننده سلامت و امنيت حجاب ظاهري مي‌باشد ؛ لذا همواره با رعايت شرايط باطني حجاب بايد از لباسهايي استفاده كرد كه فاقد رنگهاي پرزرق و برق و جالب توجه باشد .

چادر مشكي كه انتخاب عمومي زنان ، مسلمان اكثرا ممالك اسلامي است اگر چه از حيث رنگ و ظاهر دلپذير نيست ولي از نظر تأثير قابل توجهي كه در تخفيف تحريكات جنسي مردان دارد مي‌تواند يكي از بهترين نوع حجاب باشد .چادر مشكي كه بدن زن را بطور يك سطح و يكنواخت بپوشاند تأثير معجزه‌آسايي در تخفيف نظرهاي مردان داشته و مي‌تواند مانع بزرگي در مقابل آنها باشد . اگر زنان محجوب تمام شرايط حجاب را رعايت نمايند بر وقارشان افزوده مي‌شود وحتي مردان لاابالي هم در برابر آنها به شدت مراقب رفتار و برخوردهاي خود مي‌باشند و دست و پاي خود را بيشتر جمع مي‌كنند بطوريكه كسي جرأت نمي‌كند مزاحمتي براي آنان بوجود آوردتا چه رسد به اينكه مورد سوءظن يا سوءقصدقرار بگيرند[3].

بنا به فرمايش رسول اكرم (صلي الله عليه و آله)

« انما مثل المرأه الصالحه مثل الغراب الاعصم الذي لايكاد يقدر عليه »

«‌مثل زن باعفت ، صالح ، محجوب مثل كلاغ اعصم است كه كسي را قدرت دسترسي به آن نيست »

ب : حجاب براي بهداشت رواني جامعه لازم است

چرا كه عدم رعايت پوشش نه تنها مردان را دچار مشكلات رواني ساخته . بلكه دل و ذهن شخص را از مسير صحيح كار منحرف ساخته و جوانان اجتماع را نسبت به زن بي‌اعتماد كرده است . مخصوصاً اگر زنان بي‌حجاب در خانواده شأن يك جوان باشد مثلاً برادري داشته باشند يا بايد روح غيرت و عفت دوستي را به تدريج در  او از بين ببرند و يا اينكه روح انتقام‌جويي و كينه را نسبت به مردمي كه به نظاره اندام بزك كرده ناموس وي (خواهرش يا دخترش) مي‌پردازند در او بوجود مي‌آورد و لذا دست به انتقامگيري و اقداماتي فاجعه‌انگيز مي‌زند پس با بوجود آوردن يك جامعه سالم و داشتن بهداشت رواني صحيح مي‌توان از حجاب براي پيشبرد اهداف استفاده كرد .

ج حجاب براي حفظ جان زن لازم است .

بي حجابي گذشته از اينكه زن را در معرض نگاه ها و تعرضات بيگانگان قرار مي‌دهد چه بسا موجب خطرات جاني براي آنها مي‌شود اغلب زناني كه كشته شده يا خودكشي مي‌كنند معمولاً كساني هستند كه مراقب رفتار و حركات و حالات حجاب خويش نبوده‌اند پس در نتيجه زن با حفظ حجاب خويش مي‌تواند جان خويش را از چشم چرانيهاي مردان نجات دهد[4] .

د : حجاب براي پيشرفت علمي و ترقيات فكري جامعه لازم است .

عدم تأمين صحيح و به موقع غريزه جنسي در مردان بزرگترين مشكل رواني بوده و مانع تفكر و خلاقيت مي‌باشد . در نتيجه هر چه مناظر شهوت‌انگيز در جامعه بيشتر باشد به همان ميزان مشكلات رواني و عقب‌ماندگي فكري و فرهنگي بيشتر خواهد بود . عدم رعايت حجاب و پوشش صحيح نه تنها خود و خانواده را آلوده مي‌كند بلكه بر سرنوشت يك كشور هم تأثير مي‌گذارد پس حجاب باعث پيشرفت علمي جامعه مي‌باشد و زمانيكه از طرف پوشش خود در آسايش باشي بهتر مي‌تواني فكر كني و تصميم بگيري كه مي‌خواهي در چه زمينه‌اي مشغول به تحصيل و كار باشي و پيشرفت خود را به راحتي مي‌توان با دارا بودن حجاب صحيح تضمين كرد .

هـ : حجاب باعث پيشرفت كار و توليد و ايجاد روح و تلاش اقتصادي لازم است . زيرا وقتي حجاب نباشد نه تنها موجب مضرات شديد اقتصادي و بهداشت جسمي مي‌شود بلكه موجب صرف ساعتها وقت براي خودآراييهاي افراطي و وقت‌گير مي‌شود در نتيجه چنين زناني با اين همه وقت هرگز راضي نمي‌شوند دست به كارهاي فيزيكي و توليدي بزنند و با آن حالت بزك كرده به كار و تلاش بپردازند[5] .

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

فصل دوم :

 

 

عوامل حجاب


عوامل حجاب

الف : صعود به مراتب معنوي

بايستي مسائل ارزشي اسلام در جامعه ما احياء شود . مثلاً حجاب ، يك مسأله ارزشي است مساله‌اي كه اگر چه مقدمه‌اي است براي چيزهايي بالاتر . اما خود يك مساله ارزشي است ما كه اينقدر مقيديم ، به خاطر اين است كه حفظ حجاب به زن كمك مي كند تا بتواند به آن رتبه معنوي خود برسد و دچار آن لغزشگاه‌هاي كه سر راهش قرار داده‌اند نشود .

ب : حجاب مانع اختلاط بي‌قيد و شرط

مساله حجاب به معناي منزوي كردن زن نيست اگر كسي چنين برداشتي از حجاب داشته باشد برداشتي كاملاً غلط و انحرافي است . حجاب به معناي جلوگيري از اختلاط و آميزش بي قيد و شرط زن و مرد در جامعه است . اين اختلاط هم به ضرر جامعه و هم به ضرر زن و مرد است حجاب به هيچ وجه مزاحم و مانع فعاليتهاي سياسي و اجتماعي و علمي نيست . شايد عده‌اي تعجب كنند كه خانمي در سطح بالاي علمي مشغول فعاليت است و خود را بر مساله حجاب منطبق نيز كرده است و اين را بعضي باور يا حتي تصور نمي‌كنند . چرا كه حجاب بدون عفاف صورت نمي‌گيرد و صحيح‌ترين حجاب آن است كه شخصي در تمامي مراحل رعايت نمايد[6] .

ج : پوشش سالم براي حفظ زن

حجاب براي زن به معناي ذلت او نيست بلكه به معناي عصمت و حفظ زن ، نه فقط عصمت و حفظ زن ، بلكه عصمت و حفاظت زن و مرد هر دو است .

حجاب به معناي چادر نيست . اما چادر در مزد ايرانيها كه زنهاي ما از قديم داشتند بهترين نوع حجاب مي‌باشد . بدون چادر هم حجاب ممكن است حجاب به معناي پوشيدن سالم نه پوشيدني كه از نپوشيدن بدتر است به تعبير روايات ، پوشيدن عريان كه در عين پوشيدگي مثل انسان برهنه و عريان است . آن پوشيدن به درد نمي‌خورد و حجاب نيست . پوشيدن سالم آن است كه تمام سرتاپاي بدن زن را پوشانده باشند . البته صورت و دو دست را بسياري فقط مستثني مي‌دانند و برخي مستثني نمي‌دانند و آنها كه مستثني مي‌دانند در مواردي است كه صورت بدون آرايش و ساده باشد ؛ اين است معناي حجاب . البته زن‌هاي ايراني روش چادر را پيدا كرده‌اند كه بسيار هم روش خوبي است و هم زيباست و منافي با زيبايي زن نيست و هم حجاب و حفاظ كامل است به هر حال حجاب را چه به شكل ايراني ، عربي ، كشورهاي ديگر ، زنها يك جور حجاب خود را حفظ مي‌كنند ، هر جوري كه حجاب حفظ شود اين نظر اسلام است[7] .

بكار بردن كلمة حجاب در مورد پوشش زن يك اصطلاح جديد است چرا كه پوشش به معني ستر استفاده شده است اين ستر و پوشش باعث شده كه عده‌اي فكر كنند اسلام خواسته است زن هميشه پشت پرده و در خانه محبوس باشد و بيرون نرود . حال آنكه در وظيفه پوشش كه اسلام براي زن مقرر كرده است حبس زن مطرح نيست و چنين انديشه‌اي مطلقاً وجود ندارد .

پوشش زن در اسلام اين است كه زن در معاشرتهاي خود با مردان بدن خود را بپوشاند و به جلوه‌گري و خودنمايي نپردازد . فلسفه پوشش جنبه اجتماعي ، اجتماعي ، خانوادگي ، بالا بردن احترام زن و جلوگيري از ابتذال است اسلام مي‌خواهد با پوشش جلو انواع التذاهاي جنسي در خارج از محيط خانه گرفته شود و اجتماع منحصراً براي كار و فعاليت باشد و اين نظر درست در نقطه مقابل سيستم غربي عصر حاضر است كه كار و فعاليت را با لذت‌جوئيهاي جنسي به هم مي‌آميزد . يكي از مسائل مهم جامعه اسلامي حجاب است و تقيه خانمهاي مسلمان به حجاب آن چنان قومي بوده است كه تلاشهاي استكبار در دوران حكومت نوكرانشان بر عليه حجاب بي‌نتيجه بوده است هر چند كه سرسپردگان ، چادر از سرزنان مسلمان كشيدند و به اتحاء و طرق مختلف زن محجبه را تحقير كردند و سعي كردند آنها را از جامعه طرد كنند[8]اما بواسطه اينكه زنان ايران اسلامي از باطن و باور ديني و الهي برخوردارند موفقيت لازم به دست مهاجمان نيفتاد ؛ گر چه تا حدودي بخشي از خانواده‌هاي شهرنشين را از موقعيت ديني بيرون بردند ليكن در همان مكانها انسانهائي نيز با باور و يقين زير بار اين تهاجم نرفتند و مشكلات و رنجهاي راه را به جان و دل خريدند . در انقلاب اسلامي دشمن راههاي زيادي براي انحراف ملت بكار برد از راه‌هاي اختلافات داخلي و ترور افراد انقلابي و تبليغات وسيع عليه حجاب اسلامي ، ولي اينهمه عوامل براي ترقي افراد                كافي نبود .

اگر زنان راضي شدند مانتو ، شلوار و لباسهاي گشاد استفاده كنند ،‌به اين معنا است كه پوشش كامل خود را حفظ مي‌كنند نه اينكه يك روسري روي سر بيندازند و فكل بزنند  و امثال اين اداها كه به مرور باعث حذف حجاب مي‌گردد . ايران اسلامي بايد هوشيار باشد چرا كه كم‌كم روسري برداشته مي‌شود و                      سر عريان مي‌شود .

سپس نوبت به عريان شدن بدن مي‌رسد حجاب نه تنها آزادي زنان را محدود نمي‌سازد بلكه در فعاليتهاي علمي و اجتماعي و سياسي با حفظ حجاب خويش مي‌تواند فعاليت كند .

اين نوع حجاب و پوشش از ديدگاه شهيد مطهري مي‌باشد[9] .

د : حجاب جايگاه زن و فرهنگ پرهيز

در امور سياسي كشور از مشورت با زنان بپرهيز كه راي آنان زود سست             مي شود و تصميم آنان ناپايدار است در پرده حجاب نگه دار تا محرمان را ننگرد زيرا كه سخت‌گيري در پوشش عامل سلامت و استواري آنان است . بيرون رفتن زنان بدتر از آن نيست كه افراد غيرصالح را در ميانشان آوري . اگر مي‌تواني                به گونه‌اي زندگي كن كه غير تو را نشناسد چنين كن ، كاري كه برتر از توانايي زنان است به او وامگذار كه زن گل بهاري است نه پهلواني سخت كوش . مبادا در گرامي داشتن زن زياده‌روي كني ، كه او را به طمع‌ورزي كشانده براي  ديگران به                    ناروا شفاعت كند .

بپرهيز از غيرت نشان دادن بي‌جا كه درستكار را بيمار دلي و پاك‌دامني را به بدگماني رساند و در اصل هر كدام از افراد داراي كار معين و مشخص هستند . بهتر اين است كه خواسته الهي آنها را تا حد نياز برطرف نمايي[10].

هـ‌: «‌حجاب و نظربازي از نظر قرآن »

حرمت بي‌حجابي از غيرت خداست . خوشا به حال آن كسيكه به دنبال حق نسبت به ناموسش غيرت نشان دهد . از آن جاي يكه مرد و زن در كوچه و بازار و مدارس و دانشگاه‌ها و سفرهاي زيارتي چاره‌اي ندارند جهت حفظ سلامت فكري و رواني ، قلبي ، زن و مرد يك دستور واجب در رابطه با زنان و يك فرمان واجب در رابطه با هر دو در قرآن مجيد آمده در رابطه با زنان فرموده است :

« يا ايها النبي قل لازواجك و بناتك و نساء المومنين يدنين عليهن من جلبيبهن ذلك ادني ان يعرفن فلايوذين و كان الله غفورا رحيما[11] »

« اي پيامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمن بگو : « جلبابها و روسرهاي بلند خود را بر خويش فرو افكنند . اين كار براي اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند . بهتر است و اگر تاكنون خطا و كوتاهي از آنها سرزده توبه كنند خداوند همواره آمرزنده و رحيم است »

 

 

 

در رابطه با مرد و زن

« قل للمؤمنين يغضوا من ابصارهم و يحفظوا فروجهم ذلك ازكي لهم ان الله خبير بما يصنعون و قل للمؤمنات يغضضن من ابصارهن و يحفظن فروجهن و لايبدين زينتهن الا ما ظهر منهار ... [12]»‌

«‌ ... به مؤمنان بگو چشمهاي خود را از نگاه به نامحرمان فرو گيرند و عفاف            خود را حفظ كنند اين براي آنان پاكيزه‌تر است . خداوند از آنچه انجام مي‌دهند آگاه است .

وبه زنان باايمان بگو چشمهاي خود را از نگاه هوس‌آلود فرو گيرند و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را جز آن مقدار كه نمايان است آشكار ننمايند و اطراف روسري‌هاي خود را بر سينه خود افكنند تا گردن و سينه با آن پوشانده شود و زينت خود را آشكار نسازند مگر براي شوهرانشان و افراد سفيه كه تمايلي به زن ندارند يا كودكانيكه از امور جنسي مربوط به زنان آگاه نيستند و هنگام راه رفتن پاهاي خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان ، نمايان شود و همگي به سوي خود بازگرديد اي مؤمنان ، تا رستگار شويد .»


 

 

 

 

 

 

 

 

فصل سوم :

 

 

 

منافع حجاب


منافع حجاب :

پوشش با حجاب بصورتي كه زيباييها و زينت زن را بپوشاند و او را از چشم‌چراني مردم هرزه و بي‌تربيت و آلودگان به شهوت حيواني و حالات شيطاني حفظ كند ، دستوري قرآني و قانون الهي و تكليفي انساني و برنامه اخلاقي است .

حجاب و پوشش اسلامي كه بهترين نوع آن چادر است . چادري كه يادگار منبع عصمت و عفت چون فاطمه زهرا (سلام الله عليها) است هيچ مانعي در راه دانش طلبي و رشد و كمال زن ايجاد نمي‌كند . بلكه او را از بسياري خطرات و دامهايي كه حيوان صفتان در راه زيبا رويان و دختران و زنان جوان قرار داده‌اند حفظ مي‌كند و پاكدامني و عفت و حياي او را براي شوهرش يا اگر ازدواج نكرده ، براي مرد آينده‌اش محفوظ مي‌دارد .

اگر گوهر گرانبها و زيبايي چون زن در صندوق الهي حجاب قرار داشته باشد ، از دستبرد دزدان و غارتگران و آلودگان به لجن و معصيت و گناه در امان              خواهد بود .

اگر زيبارويان جوان ديده نشوند و چهره پاك و معصوم آنان در معرض ديدگاه مردم قرار نگيرد ، شعله هوسها و هواها و آتش اميال و غرايز به سركشي و سوزاندن پاكي يك ملت و خراب كردن بناهاي معنويت يك مملكت برنمي‌خيزد .

پسران جوان وقتي گوهر زيبايي و زينت و عشوه‌گري دختران و زنان را در كوچه و بازار و مراكز تجاري و ... نبينند دچار چشم‌چراني ، هوس ، دختربازي و افكار پريشان ، عشق و عاشقي ، بيماريهاي رواني و در نهايت تعطيل شدن نيروي انساني خود نمي‌شوند .

بدين صورت بايد گفت : حجاب و پوشش براي زن امري واجب و فريضه‌اي شديد است و بدون ترديد منكر آن با آگاهي به اينكه از ضروريات اسلام و فرمان خدا در قرآن است كافر و ازگردونه اسلام خارج است . جواني كه با اين خصوصيت منكر حجاب است نمي‌تواند با دختر مسلمان ازدواج كند زيرا اين ازدواج باطل و عقد بين اين دو بي‌اثر و رابطة آن در رابطه نامحرم و فرزندان آنها                نامشروع مي‌باشد .

دختري كه با اين خصوصيت منكرحجاب باشد نمي‌تواند همسر جواني مسلمان شود زيرا همان احكام در حق او هم جاري است گرمي خانواده‌ها و استحكام رابطه زن و شوهر ، تداوم زندگي ، آرامش قلوب ، ثبات دلبستگي مرد به همسر قانوني خود ، برپايي خانه و خانواده همه مرهون حجاب زنان مملكت است واينكه مردان زيبايي چهره و زينت و زيور زناني غير از همسر خود را نبينند[13].

مردان اگر به راحتي و به آساني در تمامي صحنه‌هاي اجتماعي دسترسي به زنان داشته باشند ضمانتي براي ثبات محبت و دلبستگي آنان به همسرانشان نخواهد بود و تحريك هوا و هوس و شهوت ، آنان را اززندگي خود دلسرد و عاملي براي خراب كردن كانون گرم خانواده خواهد شد .

تاكنون بي حجابي زن باعث گمراهي ميليونها مرد و به گناه افتادن ديگران و پيدا شدن هيولاي طلاق در خانواده‌ها و پديد آمدن عشق مرد به زن شوهردار و روابط نامشروع شده است .

پايه‌گذاران بي‌حجابي خود از اين مساله به ستوه آمدند و عوارض آن را پديده شوم قرن اخير مي‌دانند ، از زمانيكه رهبري ايران با دسيسة استعمار غرب به دست ولگردي دوره گرد ، بي‌سواد پليد ، آلوده‌اي خائن و وطن فروش به نام رضاخان پهلوي افتاد ، حجاب و پوشش ، قرآن را از بسياري از زنان به غارت برد، وضع خانه و خانواده بصورت ديگر درآمد . آمار طلاق فزوني گرفت بطوري كه در هر ماه حداقل هفت هزار درخواست طلاق به دادگاهها داده مي‌شد مردان و جوانان زن ديدة بي‌زن ، زنان شوهردار بدون شوهر و سفره فساد و افساد گسترده تر شد[14]. بطوري كه مرحوم آيت‌الله شاه‌آبادي گفته‌اند : «‌رضاخان با به غارت بردن حجاب ، قرآن و شكستن قيام كنندگان عليه بي‌حجابي در مسجد گوهرشاد و در كنار حرم امام‌رضا (عليه‌السلام) كمر صد و بيست و چهار هزار پيامبر را شكست ، آري كشف حجاب و بدحجابي را شكننده كمر فرستادگان خدا مي‌دانند ايجاد كميسيونها بر عليه حجاب و خاموش كردن چراغ دين به برنامه خائنان و هوا و هوس زنان و دختران كم‌ايمان يا بي‌ايمان به اين آتش دين سوز و شعلة خانمان‌برانداز كمك كردند و وضع ايران را به جايي رساندند كه نزديك بود دين خدا كه محصول زحمات انبياء و پيامبران است بميرد و چراغ هدايت خاموش گردد كه كسي چون امام خميني (قدس‌سره) بت‌شكن آمد و دين را از اسارت اشرار نجات داد وحجاب قرآن را به ناموس اسلام برگرداند » .

« آري حجاب مصونيت اسلام است نه محدوديت ، آري حجاب براي زن و شوهر و خانواده‌ها و جامعه به خصوص جوانان ازدواج نكرده ، مصونيت از هزاران خطر و انواع فساد و افساد و مانع از هم‌پاشيدگي خانواده‌ها مي‌باشد .

بدون ترديد بين آگاهي و اعتقاد عميق زنان نسبت به فوايد حجاب و پوشش و رعايت بيشتر حجاب توسط آنها رابطه‌اي مستقيم وجود دارد . نمونة بارز حجاب حضرت زهرا (سلام‌الله عليها) و زنان اهل بيت و اصرار آنان بر حفظ حجاب در شرايط سخت اسارت و اعتراض افشاگرانه در مقابل هتكهاي مخالفان اهل بيت (عليه‌السلام) و ... است .

نقش آگاهي زنان نسبت به فوايد و فلسفه حجاب در مقابله با نقشه‌هاي حجاب زدايي استعمارگران در مبارزه مردم الجزاير با دولت استعمار فرانسه و همچنين مقاومت دانشجويان دختر محجبه در مقابل مقررات ضدحجاب قابل توجه است [15].

جلوه‌هاي ديگر ، تاثير آگاهي زنان بر عليه بي‌حجابي ، قيام زنان آگاه ايراني در مقابل كشف حجاب رضاخان است .

امام خميني (قدس‌سره) فرموده‌اند : « زنهاي ايراني قيام كرده‌اند برضدش و تودهني به او زدند كه ما نمي‌خواهيم اين طور كشف حجاب را »

مقاومت زنان آگاه و عفيف ايراني در مقابل نقشه‌هاي استعمارگر حتي قبل از واقعة كشف حجاب رضاخان نيز سابقه داشته ، يكي از نويسندگان خارجي در مورد ايستادگي زنان باحجاب ايراني در مقابل استعمارگران نوشته است : « درود وعزت بي‌حد به زنان وابسته ايران باد . وي به عزم ثابت 300 زن شجاع اشاره كرده و گفته است كه : زنان به مجلس رفتند تا نمايندگان از تسليم كشور به بيگانگان احتراز نمايند . به اعتراف اين نويسندة آمريكايي ، بانويي شجاع اعلام داشت كه اگر وكلا و مجلس بخواهند در حفظ و شرف و عزت ايران تسامح به خرج دهند و ترديد نمايند هم آنان و هم شوهران خويش را خواهند كشت تا لااقل اجسادشان گواهي بر شرف ايراني باشد [16].


 

 

 

 

 

 

فصل چهارم :

 

 

سوالاتي در مورد حدود پوشش


سوالاتي در مورد حدود حجاب

سؤال : حدود حجاب اسلامي براي بانوان چيست ؟ براي اين منظور پوشيدن لباس بلند ، آزاد و شلوار و روسري كفايت مي‌كند ، يا خير ؟ و اصولاً چه كيفيتي در لباس پوشيدن زن در برابر افراد نامحرم بايد رعايت شود ؟

جواب : واجب است تمام بدن به جز قرص صورت و دستها تا مچ پوشيده شود و لباس بايد مقدار واجب را بپوشاند و از لباسهاي كه توجه نامحرمان را جلب مي‌كند بايد اجتناب شود .

سوال : آيا حجاب از ضروريات اسلام است و منكر آن و كسانيكه به اين دستور الهي بي‌اعتنايي مي‌كنند چه حكمي دارد ؟

جواب : اصل حكم از ضروريات حجاب و منكر آن ، حكم . منكر ضروري را دارد و منكر ضروري محكوم به كفر است مگر اينكه معلوم شود كه منكر خدا يا رسول يا آيات حجاب نيست .

سوال : زدن عطر و رنگ حجاب ، پوشش و محدوديت هاي آن و پوشيدن لباسهاي يقة باز و بلوزهاي تنگ و آستينهاي كوتاه هر كدام چه حكمي دارد ؟

جواب : در مورد زدن عطر گفته شده در محيط خانه اشكالي ندارد و اگر در بيرون استفاده شود باعث تهييج شهوت و غريزه جنسي در مردان مي‌شود و زنان نبايد از عطر در بيرون از خانه استفاده كنند و دربارة رنگ لباس و چادر ، اسلام نگفته است كه حتماً مشكي باشد بلكه هر رنگي كه باعث پوشش گردد كافي است . ولي اگر باعث جلب توجه ديگران شود اشكالي دارد. پوشيدن لباسهاي تنگ و يقه باز براي مردان اشكال دارد و بايد تا حدي كه در اسلام گفته شده رعايت پوشش شود در غير اين صورت اشكالي ندارد .

س : آيا حجاب فقط براي زنان است و چرا آقايان حريم جامعه را رعايت نمي كنند و حرمت خانمها را پايين مي‌آورند ؟

جواب : حجاب تنها براي زنان نيست بلكه مردان بايد در آداب و معاشرت و رفتار و نگاه و پوشش خودشان رعايت حجاب را بنمايند . در جامعه اسلامي از هر كس به اندازة توانش انتظار مي رود .

به تجربه ثابت شده است كه حجاب بدون عفاف و عفاف بدون حجاب                 جواب نمي‌دهد .

سؤال : استفاده از زينت چگونه بايد باشد ؟

جواب : زينت دو نوع است يك نوع را زينتي كه خود به خود آشكار مي‌شود .             2-زينتي كه مي‌شود پوشاند عرف تعيين پوشش را مشخص كرده است : بعنوان مثال: «‌انگشتر براي دست زينت است »

پس بايد زنان جاذبه خويش را حفظ كنند . همچنين راه هاي حفظ جامعه و جلوگيري از گسست خانواده ،‌رعايت حدودات متقابل زنان و مردان است . بار سنگين حريم در روابط زنان و مردان و آزادي انسان و آزادي زن بايد در نظر گرفته شود .

سوال : حدود اعمال سليقه‌ها چقدر است ؟

جواب : چون اسلام يك مكتب براي همه يكسان است ، از سوي جامعه و دست‌اندركاران به خانمها توصيه شده بر اساس روند تعادلي در جامعه پيش بروند خوب است[17] .


 

 

 

 

 

 

 

بخش سوم : بي‌حجابي

 

فصل اول : تعريف بي‌حجابي ، تاريخچه ، شروع پيدا شدن

فصل دوم : انواع بي‌حجابيها

فصل سوم : عوامل بي‌حجابي

فصل چهارم : راه‌هاي مبارزه با عوامل بي‌حجابي

فصل پنجم : پيامدهاي بي‌حجابي


 

 

 

 

فصل اول :

 

 

1-تعريف بي‌حجابي

2-تاريخچه بي‌حجابي

3-كشف حجاب چرا ؟


1.تعريف بي‌حجابي

منظور از بي‌حجابي ، نه آن وضع قبيح و مبتذلي است كه در فيلم‌ها به نمايش گذاشته مي‌شود و در مجامع كمتر به چشم مي‌خورد بلكه بي‌حجابي در عرف و جامعه انگيزه تعريف مي‌شود در نداشتن چادر و روسري و امثال آن »

بي‌حجابي اساس مفاسد كشور و دين را تشكيل مي‌دهد و نظام داخلي را بر هم مي‌زند چرا كه در درون بي‌حجابي ، فسادها نهفته است و يك نفر هم فاسد شود جمعي متعفن خواهند شد . چنانكه در كتاب اصول كافي گفته شده كه « دختر خودت را به عصمت مساز و او را به فاحشگي وامدار ، مبادا زمين مرتكب زنا شود و پر از فجور گردد » .

اين نشانگر آن است كه يك دختر را موجب پر شدن زمين از فجور مي‌دانند چرا كه حجاب مانع آميزش خودسرانه و انس با مردان و خالص بودن الفت و يكه دله بودن با زوج مانع اختلاط مياه[18] كه مايه فساد است مي‌باشد .

پس حجاب حافظ حقوق و از احكام اخلاقي مطلقاً واجب است و آنان كه آميزش با زنان را ماية رشد مي‌دانند با حجاب مخالفت ورزيده‌اند و با فرض پاره‌اي خيالات عاليه وزن كه اينقدر مفاسد بر آن مترتب مي‌شود آيا پسنديده است ؟ مسلماً خير : نه حجاب مانع علم و تربيت است و نه بي‌حجابي منحصر و مختص علم و تربيت مي‌باشد و نه علم و تربيت هاتك حجاب ؟ ديگر چه كوششي است كه متجددين براي رفع حجاب مي‌كنند [19]؟

2.تاريخچه‌ بي‌حجابي

معلوم شده كه تاريخچه حجاب به آفرينش اولين موجود روي زمين يعني آدم و حوا برمي‌گردد تاريخ بي‌حجابي به سبك جديد آن از رنسانس علمي صنعتي اروپا آغاز مي‌شود و كارخانه‌داران بزرگ صنعتي براي استفاده از نيروي كار ارزان قيمت زمينة به اصطلاح آزادي زنان و امكان حضور آنان در محيط كار را پديد آوردند . بعد از آن نخستين كشورهاي اسلامي كه اقدام به كشف حجاب بانوان كرد افغانستان بود كه پادشاه آن بعد از بازگشت از سفر اروپا اعلام نمود كه زنان، بايستي بدون حجاب باشند . دومين كشور را مي‌توان تركيه نام برد كه بعد از سقوط عثماني در تركيه فرمان منع حجاب صادر شد . در ايران آغاز‌گر بي‌حجابي را زني به نام قره‌العين دانسته‌اند ولي زمينه‌ساز براي كشف حجاب بطور رسمي با اقدامات آتاتورك در تركيه و رضاخان در ايران بود ، البته اين اقدامات بعد از به خاك و خون كشيدن اجتماع مردم مشهد صورت مي‌گيرد . اين اجتماع در تاريخ 21 تيرماه 1340 براي انصراف شاه از عمل تغيير كشف حجاب در مسجد گوهرشاد قبل از اعلام رسمي آن تشكيل گرديده بود .

« قره‌العين اولين زني است كه در تاريخ معاصر ايران برطبق دستورالعمل يك مكتب استعماري پوشش از روي و تن برگرفت و در اجتماع مردان ظاهر گشت و با اين اقدام گستاخانه اولين سنگ بناي بي‌حجابي را در جامعه اسلامي به جا گذاشت .

در كتاب زندگي حضرت بهاءالدين (رهبر بهاييها) در اين باره چنين نوشته شده است .

« ... ناگهان مشاهده كردند كه جناب طاهره قره‌‌العين با نهايت شگون و وقار بدون حجاب بطرف جمع پيش مي‌آيند تا به محل رسيده و در آن وضعيت بعضي از مردم در حال تحير سرها را به زيرانداخته و بعضي از جمله عبدالخالق اصفهاني گلوي خود را بريده و به اطراف مي‌دويد ولي طاهره بدون اندك توجه و اعتنايي شروع به سرودن شعر نمودند . اين آغاري بود بر تهي نمودن زن مسلمان از هويت ديني خود » بي‌حجابي در خاطرات همفر جاسوس انگليس درباره حجاب‌زدايي زنان مسلمان آمده است : « در مسئله بي‌حجابي زنان بايد كوشيد تا زنان مسلمان به بي‌حجابي و رها كردن چادر مشتاق شوند دلايل تاريخي اثبات كرده كه حجاب از قبل بوده است و هيچ علتي نمي‌تواند حجاب را از بين ببرد » .

3.كشف حجاب چرا ؟

نقشه كشف حجاب يكي از مؤثرترين نقشه‌ها براي ايجاد هرج و مرج عمومي و گسيختگي قوانين و بهم خوردن نظم عمومي و از جمله شكستن قوانين و مقررات اسلامي است . زيرا جاذبه جنسي مرد و زن از مهمترين و آماده‌ترين و بيدارترين قواي انساني است كه حتي در خواب هم بكار مي‌رود . از طرفي بيشترين جاذبه از طريق ديدن حاصل مي‌شود و از طرفي بيشترين زيبائيها و طراوتها كه جذب محبت و شهوت مي‌كند در چهره است ، از اين رو از ديدن چهره است كه شهوت و عشق جنسي بين زن و مرد بوجود مي‌آيد و قواي ديگر به سوي آن گسيل داشته مي‌شود و در كمين صيد يكديگر و با مزاحمت ديگران و ايجاد زمينه موجب درگيريهاي شديد و تنازع شده و چه بسا به جنگهاي كوچك و بزرگ منجر گرديده است يكي از مؤثرترين عوامل بر هم زدن قوانين ونظم اسلامي و هم نظم ديگر ، ايجاد روح آزادي جنسي و شهواني بين مردم است و يكي از بهترين                 موجبات برانگيختن شهوت عمومي بين زن و مرد و برداشتن موانع - كه حجاب است - مي‌باشد .

زمانيكه اماكن تفريحي عمومي براي زن و مرد ، استخرها و اماكن آموزشي و ورزشي مختلط و اماكن درماني مختلط ايجاد مي‌شود و همه آنها آسانتر و بي‌خرج‌تر و همگاني‌تر و همه‌جائي تر است همانا موجب رواج بي‌حجابي بين زنان و قرار گرفتن آنها بدون پرده و حجاب و روپوش در اختيار ديد عمومي مردان است كه همه جا بدون هزينه اثر سوء خود را مي‌بخشد [20].


 

 [1] -حسن ، عميد ؛ « فرهنگ لغت  عميد » ، ج اول ، حرف ج .

[2] -فيلروزه ، اميرگواهي ، « حقيقت و واقعيت زن در اسلام » ، ستاد ناحيه مقاومت بسيج خواهران (جزوه)

[3] -سيدمجتبي ، هاشمي و كارندي ، « روانكاوي زن » جلد اول ، صص 212-210 .

[4] -ستار ، هدايت خواه ، « زيور عفاف » ، صص اول ، صص 200-197.

[5] -همان منبع ، صص 203-201.

[6] -اميرحسين ، پانكي پورنر و «‌آيينه زن » ، اول ، صص 253-244.بطور خلاصه

[7] -همان منبع ، صص 242-241.

[8] -مظفر ، حاجيان حسين‌آبادي و پاسدارعفت ، ج اول ، صص 4-1

[9] -همان منبع ، صص 6-5 .

[10] -امام علي (ع) ،نهج البلاغه ، نامه 31 ، ترجمه محمد دشتي .

[11] -سوره احزاب ، آيه 59

[12] -سوره نور ،‌آيات 30 و 31 .

[13] -حسين ، انصاريان ، نظام خانواده در اسلام ، صص 264-260.

[14] -همان منبع ، صص 267-265.

[15] -حسين ، مهدوي زاده ، « حجاب شناسي و چالش‌ها و كاوشهاي جديد » جلد اول ، صص 44-43.

[16] -همان منبع ، صص 46-45 .

[17] -سخنان دكتر خانم حاج عبدل باقي در مورد حجاب صحيح ؛ برنامه تلويزيوني ، روز دوشنبه 21/1/85

[18] -مياه – جمع ياء است و به معناي نطفه‌ها

[19] -رسول ، جعفريان ، « رسائيل حجابيه (2)» جلد اول ، صص 379-377.

[20] -مصطفي شريعت موسوي ، « درس حجاب از قرآن و حضرت زهرا » ، صص 16-11.

(0 نظر)
(129 بازدید)
نوشته شده توسط fsad wqwd
  بازدید کل: 1950   بازدید امروز: 15   بازدید یک ماه اخیر: 1181